Vítejte v roce Harrachů

Rok Harrachů (s podtitulem Vznešenost zavazuje) je projekt Národního památkového ústavu, téma Po stopách šlechtických rodů na rok 2023. Projekt si klade za cíl přiblížit rakousko-český rod Harrachů, zejména potom jejich činnost v českých zemích. NPÚ připomíná rod zejména přes objekty, které přímo spravuje, konkrétně s Harrachy jsou spojeny zámek Hrádek u Nechanic v severovýchodních Čechách a zámek Janovice u Rýmařova na severní Moravě.

Krom jiných institucí též spolupracuje se správcem zámku JilemniceKrkonošským muzeem a dlouholetým propagátorem rodu Janem Luštincem. Do projektu se přihlásily i spolky sdružujících Čechy ve Vídni, jejichž podporou se v 19. století rod notně zabýval.

Proč je rok 2023 vyhlášen jako Rok Harrachů? Jak se tato rodina zasloužila o rozvoj Krkonoš? Jaké dědictví a hodnoty si díky nim připomínáme? Dozvíte se v článku zde.

Jak probíhalo zahájení a jaký je další plán akcí v rámci roku Harrachů se můžete dočíst z tiskové zprávy KRNAPU zde a v neposlední řadě si můžete přečíst recenzi pod tímto odkazem ke knize Harrachové vznešenost zavazuje, která bude v prodeji na e-shopu Národního památkového ústavu.

 


Spolupracujeme:
Image
Image
Image
© 2024 Dolní Branná. Všechna práva vyhrazena. | Přihlásit | Vytvořil: Petr Holman

Tato webová stránka je v souladu s vyhláškou č. 64/2008 Sb. Prohlášení o přístupnosti webových stránek: